Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ceremonia ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy nowożeńców na zawsze, a oznaką ich miłości, lojalności i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i wierzenia związane z obrączkami

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później, o czym jednak mało osób pamięta. Już uprzednio zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Meksyku, w Iranie, w Brazylii czy w USA, zakłada się je na lewą rękę, gdzie podług staroświeckich przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek razem, niemniej jednak zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dopisz datę ślubu, imię małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną estetyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź czy stal) reprezentujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też często w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]