Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT? Skieruj się tu.

Pomimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na świecie wykorzystywane są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Co jest wobec tego największym atutem systemu SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]