Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Zamów rynny plastikowe na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich elementów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe czy metalowe – co kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z kilku surowców – między innymi z metalu czy też PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania należy zatem skonsultować z ekspertem.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08