Czym są badania psychologiczne kierowców?

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Potrzebujesz sprawdzić, kto ma w swojej ofercie badania kierowców Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie sprawdź www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl przepisów powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]